Forum-laptopy.info.pl

Niezależne forum miłośników komputerów przenośnych (laptopy, notebooki, tablety, netbooki)
Teraz jest Pt, 28 kwi 2017, 13:56

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
  Post Napisane: So, 9 paź 2010, 01:51

Moderator

Laptop: AspireOne P531h-0Bk

Dostałem ostatnio do naprawy tytułowego Samsunga. Zdziwiłem się faktem, jak producent utrudnił rozbudowę - o ile wymiana pamięci nie nastręczałaby wielu problemów, o tyle wymiana reszty podzespołów mogłaby niewprawionym osobom sprawić trochę kłopotu. Wobec tego postanowiłem napisać krótki poradnik dotyczący rozbiórki i konserwacji tego modelu.
Na początek coś prostego...

Wymiana klawiatury
Zaczynamy od odkręcenia zaznaczonych śrubek:
Obrazek

Następnym krokiem jest podważenie klawiatury w miejscu oznaczonym strzałkami [1] oraz po bokach aż wyskoczą z zatrzasków, następnie należy ją delikatnie wysunąć w kierunku matrycy - strzałki [2]:
Obrazek

Po podniesieniu klawiatury należy delikatnie podważyć zatrzask złącza w kierunku oznaczonym strzałką. Po otworzeniu zatrzasku taśma klawiatury wysunie się ze złącza praktycznie bez żadnego oporu:
Obrazek

Założenie nowej klawiatury jest procesem odwrotnym do jej zdjęcia. Należy jedynie pamiętać, by wpiąć ją w zatrzaski z których oswabadzaliśmy ją w drugim punkcie. W przeciwnym wypadku, nawet po dokręceniu śrubek, klawiatura będzie nieestetycznie pofałdowana.

I na tym, poza wymianą pamięci, kończą się nasze możliwości modyfikacji. By dostać się do reszty wymagane jest...

Zdejmowanie dolnej obudowy
Wyjmujemy baterie oraz zaślepkę gniazda czytnika kart pamięci. Jeśli ich nie wyciągniemy, zdjęcie obudowy będzie niemożliwe bez połamania samej obudowy lub płyty głównej. Następnie wykręcamy zaznaczone śrubki:
Obrazek

Teraz potrzeba nam czegoś cienkiego i twardego by podważyć i rozdzielić obudowę. Po bokach netbooka i od frontu można ją podważyć nawet paznokciami, niestety pod baterią są kolejne 4 zatrzaski z którymi trzeba sobie poradzić już czymś twardszym (ja używam nożyków do papieru). Poniżej zdjęcie tego newralgicznego miejsca:
Obrazek

Jeśli dolna część obudowy została wypięta z zatrzasków należy ją delikatnie odchylić w kierunku gniazd audio i podnieść. I tyle, obudowa zdjęta.

Po zdjęciu dolnej obudowy uzyskujemy dostęp do wnętrza netbooka. Możemy zacząć w nim grzebać...

Wymiana dysku
Odkręcamy zaznaczone śrubki, po ich odkręceniu wypinamy z dysku, nie z płyty, wiązkę przewodów (oznaczone strzałką):
Obrazek

Dysk jest umieszczony w sankach i przykręcony do nich kolejnymi 4 śrubkami. Demontażu dysku z sanek nie opisuję ponieważ każdy powinien sobie z tym poradzić.

Konserwacja układu chłodzenia
Jeśli sprzęt jest już rozebrany to aż prosi się o wyczyszczenie układu chłodzenia i nałożenie świeżej pasty termoprzewodzącej. Zaczynamy od wypięcia z płyty złącza zasilania wentylatora (kierunek oznaczony strzałką), później odkręcamy zaznaczone śrubki:
Obrazek
Po odkręceniu śrubek cały układ chłodzenia podnosimy do góry zdejmując go znad procesora. Teraz zostaje tylko dokładne wyczyszczenie procesora i radiatora z pozostałości pasty, "obpędzelkowanie" wentylatora, nałożenie nowej pasty i skręcenie całego układu z powrotem. No chyba, że...

Demontujemy płytę główną (wymiana baterii BIOSu)
Demontaż płyty wymagany jest tylko w przypadku zmiany baterii BIOSa. Konieczność taka zachodzi bardzo rzadko ale przy okazji opiszę ją.
Przede wszystkim należy odpiąć z płyty głównej 3 wiązki przewodów - podłączenie matrycy, głośników i touchpada (oznaczone strzałkami). Następnie odkręcamy zaznaczone śrubki:
Obrazek
Demontaż przeprowadzamy oczywiście z odkręconym układem chłodzenia i dyskiem!.

Wyciągamy płytę główną i po drugiej stronie widzimy nasz cel - baterię BIOSu. Jest przyklejona taśmą dwustronną więc trzeba użyć troszkę siły by ją odkleić. Oczywiście przed odklejaniem odłączamy ją od płyty. Tak to wygląda:
Obrazek

Przy ponownym składaniu wszystkiego do kupy należy zwrócić uwagę na prowadzenie przewodów anten WiFi i matrycy - warto ułożyć je tak, jak były oryginalnie (są do tego plastikowe zaczepy).

Życzę powodzenia w rozbieraniu i modyfikacjach!

Post Napisane: So, 9 paź 2010, 07:18

Administrator

biednybelfer napisał(a):
Teraz potrzeba nam czegoś cienkiego i twardego by podważyć i rozdzielić obudowę.

Ja polecam kostkę do gitary, taką z tych grubszych. Nie pokaleczy plastiku a jest wystarczająco sztywna by coś podważyć :)

Post Napisane: So, 9 paź 2010, 09:10

Administrator

Laptop: Asus K52 JB

biednybelfer, - dzięki za manuala :ok:

Post Napisane: Pn, 11 paź 2010, 18:35

Moderator

Jo_gurt napisał(a):
Ja polecam kostkę do gitary, taką z tych grubszych. Nie pokaleczy plastiku a jest wystarczająco sztywna by coś podważyć
Bardzo dobry pomysł z tą kostką.
Podobnych narzędzi niestety zbyt dużo nie ma.
W Europie podobno jest tylko jedna firma, która produkuje specjalne "breszki" z plastiku, który się w ciekawy sposób krusz tak aby nie uszkodzić obudowy notebooka.

Post Napisane: Pn, 11 paź 2010, 18:40

Administrator

No ja na przykładzie mojego Acera 5738 mogę powiedzieć, że chłopaki utrudnili dostęp do chłodzenia maksymalnie - trzeba dokładnie do spodu rozebrać laptopa aby dostać się do wiatraczka i radiatora :zdziwko:
W poprzednim 5710 - wystarczyło 4 śrubki odkręcić :(

Post Napisane: Pn, 11 paź 2010, 18:45

Moderator

Laptop: AspireOne P531h-0Bk

A wiecie co jest najwieksza zasadzka przy rozbieraniu? Zaslepka czytnika kart. Myslalem, ze szlag mnie trafi jak to za pierwszym razem to rozkrecalem. Obudowa nie chciala sie otworzyc i za cholere nie widzialem ktorej srubki nie wykrecilem.
A co do tego urtudnienia - konstruktorzy poszli w totalny hardcore, zwykly klikacz komputerowy nigdy w zyciu nie da rady wymienic dysku albo przeczyscic chlodzenia. To chyba celowy zabieg by zwiekszyc obroty serwisow...

Post Napisane: Pn, 11 paź 2010, 19:16

Administrator

Jeśli chodzi o mojego 5738 to mimo, że już wiele laptopów w życiu rozkręciłem - to jak konserwowałem w nim chłodzenie to miałem wątpliwości, czy dam radę go rozbebeszyć tak aby czegoś nie uszkodzić :/

Post Napisane: Pn, 11 paź 2010, 20:07

Moderator

Laptop: extensa 5620

Nie ma to, jak mój stary Benq i nowy Acer - odkręcam jedną klapkę i mam chłodzenie do czyszczenia bez kombinacji.

Post Napisane: Pn, 11 paź 2010, 20:14

Administrator

Laptop: EliteBook 8530w

Dlatego też trzeba uważać na takie rzeczy już przy wybieraniu laptopa. W Acer TM 2413, żeby wyczyścić wentylator, trzeba było wyjąć płytę główną, w Acer Extensa 5620, jedna klapka od spodu, a pod nią dysk, wifi, ram i układ chłodzenia - bajka :)

Post Napisane: Pn, 11 paź 2010, 20:17

Moderator

Laptop: extensa 5620

To_też był to jeden z czynników, którym kierowałem się przy wyborze nowego lapka - drugi, to matryca mat.

Ostatnio edytowano Pn, 11 paź 2010, 20:25 przez kaminkrz, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: Śr, 24 sie 2016, 12:51

Windows XPChrome
jaki najszybszy procesor można dać do Samsunga N150 plus i ile ramu?

Post Napisane: Cz, 25 sie 2016, 01:46

Zasłużony użytkownik

Laptop: Asus G751JT

WindowsFirefox
Ten lapek (o ile się nie mylę) ma wlutowany procesor, a max RAM to 2GB.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]