Uruchamianie i diagnozowanie komputera za pomocą LinuxLiveCD

Poradniki ułatwiające samodzielną naprawę laptopa. Tu dowiesz się jak krok po kroku rozkręcić i złożyć notebooka oraz jak samodzielnie zdiagnozować usterkę laptopa.
Polecamy na początek: Konserwacja układu chłodzenia laptopa, Jak zdiagnozować usterkę w notebooku? Uruchamianie i diagnozowanie komputera za pomocą LinuxLiveCD, Wymiana podzespołów w Samsung N150.

Moderator: Moderator

Awatar użytkownika
Jo_gurt
Administrator
Posty: 3444
Rejestracja: pt, 3 wrz 2010, 13:19
Lokalizacja: Lublin

Uruchamianie i diagnozowanie komputera za pomocą LinuxLiveCD

Post autor: Jo_gurt » pt, 3 wrz 2010, 15:19

Uruchamianie i diagnozowanie komputera za pomocą Linux LiveCD

Linux LiveCD na przykładzie Ubuntu

Po co? Uruchomienie komputera z bootowalnej płyty CD z Linuksem pozwoli w bardzo prosty sposób odpowiedzieć na pytanie czy źródłem problemów z naszym komputerkiem jest sam system (zwykle jest to Windows) czy może sprzęt. Jeśli problem występuje tylko w Windows'ie a w Linuksie zanika, wniosek jest prosty - winowajcą jest konfiguracja systemu od MS. W przeciwnym razie niestety problemowym jest zazwyczaj sprzęt (choć i to nie jest w 100% pewne).

Czy to bezpieczne? Oczywiście tak. Większość ludzi obawia się albo utraty danych z dysku z Windowsem lub po prostu przeraża ich samo słowo"Linux". W obu przypadkach nie mam się zupełnie czego obawiać.
- Po pierwsze, sama idea uruchamiania systemu z CD powstała po to, żeby ominąć proces instalacji systemu na dysku. Tym samym Windows zainstalowany na HDD pozostaje całkowicie nienaruszony! Cały proces uruchamiania Linuksa odbywa się w pamięci RAM i po restarcie komputera nie pozostaje po nim żaden ślad.
- Po drugie, Linux nie jest straszny. Sam od niedawna jestem użytkownikiem Linuksa i jestem mile zaskoczony łatwością obsługi. Większość dzisiejszych dystrybucji (Ubuntu, SuSe, Mandriva i wiele innych) pozwala pracować w sposób bardzo zbliżony do Windowsa. Do tego urządzenia w OGROMNEJ większości są bezproblemowo obsługiwane i nic nie trzeba konfigurować. Zresztą do naszych celów (diagnozy) uruchomimy system na 10 minut lub nawet mniej.

Ile to kosztuje? Niewiele. Dokładniej: jedną czystą płytę CD/DVD, czas ściągnięcia obrazu płyty, nagrania jej i czas na uruchomienie darmowego systemu.

Dodatkowe korzyści: Niektóre dystrybucje dodatkowo zawierają narzędzia diagnostyczne, np. do Ubuntu dołączono jeden z najlepszych programów do sprawdzania pamięci RAM - MemTest86+.

Do dzieła:
1. Ściągamy dystrybucję Linuxa. Ściągamy obraz ISO (zwykle ma w nazwie "386" oraz rozszerzenie ".iso") Najpopularniejsze to:
Ubuntu (z niego ja korzystam) http://www.ubuntu.com/
Knoppix http://www.knopper.net/knoppix/index-en.html
polecam stronkę: http://jakilinux.org/jaki-linux/live-cd/ tam znajdziecie trochę informacji oraz linka do obszernej listy dystrybucji LiveCD
Drobna sugestia: Po ściągnięciu obrazu płyty bardzo wskazane jest sprawdzenie jego poprawności. Pozwoli to nam uniknąć przykrych niespodzianek już po nagraniu obrazu w czasie próby uruchomienia. Wydaje się to być skomplikowane, ale na przeciw naszym potrzebom wyszli sami twórcy obrazu płyty. Zawsze obok pliku .iso do ściągnięcia mamy plik z odpowiadającą mu sumą kontrolną. Suma kontrolna pliku (zwana również z angielska checksumą) jest ciągiem liter i cyfr wygenerowanych za pomocą odpowiedniego algorytmu - np. md5 - na podstawie zawartości tego pliku. Można wysnuć prosty wniosek, że jeżeli zmieni się plik to i jego suma kontrolna będzie inna. Co nam to daje? A tyle, że jeśli podczas ściągania obrazu płyty powstały błędy to możemy to bardzo łatwo zweryfikować: wystarczy porównać sumę kontrolną udostępnioną do ściągnięcia (taką jaka powinna być) z sumą kontrolną pliku, który znajduje się na naszym dysku. Tylko jedna sytuacja nas zadowala: jeśli są identyczne A jak to zrobić? Oczywiście przy użyciu odpowiedniego oprogramowania, np. taki oto mały programik: MD5 Checker. Tego typu programów jest całe multum, Google zna je wszystkie

2. Nagrywamy ściągnięty obraz na CD ulubionym programem do nagrywania.
Osobiście używam całkiem przyzwoitego darmowego programu CD Burner XP Pro 3. W nim nagrywanie obrazu płyty wygląda tak:
a) Uruchamiamy program. Ukaże nam się okienko "New Compilation..." z trzema dostępnymi możliwościami do wyboru. Interesuje nas pierwsza pozycja: "Create new Data-CD/RW, ..."
b) Następnie z górnego menu wybieramy File->Write Disk from ISO File...
c) W nowo otwartym okienku "Write ISO Image" klikamy na przycisk z trzema kropkami [...], lokalizujemy ściągnięty obraz z Linuksem i klikamy Open
d) Ja osobiście dla większej kompatybilności i pewności, że płyta nie będzie zawierać błędów wybieram jedną z wolniejszych szybkości nagrywania (np. 24x) i zaznaczam kwadracik przy Finalize Disk
e) Po udanym procesie wypalania mamy Linuksa gotowego do uruchomienia. Gratulacje!

3. Teraz należy ustawić BIOS naszego komputera aby w pierwszej kolejności uruchamiał system z napędu optycznego CD/DVD. Jeśli nie do końca wiesz co robisz najlepiej zapisz sobie aktualny stan opcji żeby móc bezproblemowo wrócić do wyjściowych ustawień.
a) na samym początku startu komputera (zwykle widzimy jakieś logo) naciskamy F2, Del, F10 lub inny klawisz, zależnie od BIOSu. Zwykle jest to napisane na dole ekranu zaraz po uruchomieniu komputera (np. "Press F2 to enter Setup" i wszystko wiemy).
b) szukamy w BIOSie czegoś odnośnie sekwencji bootowania, czyli np. Boot Sequence, First Boot Device itp. i ustawiamy tak, aby pierwszym urządzeniem był nasz napęd CD/DVD.
c) zapisujemy zmiany a komputer sam się zrestartuje

4. Wkładamy nagraną płytę do napędu i uruchamiamy ponownie komputer.

5. Jeśli wszystko poszło dobrze na ekranie powinno pokazać się menu startowe wybranego Linuksa. Zatwierdzamy pozycję uruchamiającą system (dla Ubuntu jest ona na pierwszym miejscu).

6. Po paru chwilach powinien pojawić się standardowy pulpit Linuksa. Z tego miejsca możemy na przykład przetestować kartę sieciową (podłączając kabelek i sprawdzając np. czy działa Internet), kartę dźwiękową (wkładając audio CD) itp. Podpowiem, że znaczek wybranej dystrybucji w lewym górnym lub dolnym rogu odpowiada Windowsowemu menu Start. Stamtąd możemy zrobić większość rzeczy.

7. W każdej chwili możemy zrestartować komputer i odkręcić ewentualne zmiany w BIOSie aby powrócić do stanu wyjściowego. Tak jak mówiłem na początku, Linux nie zostawi ani śladu!
Pozostaje mi życzyć powodzenia.

ODPOWIEDZ