Acer Aspire One

Recenzje i testy laptopów, akcesoriów i oprogramowania. Najnowsze recenzje użytkowników forum jak też te znalezione w sieci.
Polecamy na początek: Recenzje notebooków napisane przez naszych użytkowników.

Moderator: Moderator

Awatar użytkownika
Adam
Zasłużony użytkownik
Laptop: MacBook Pro (Retina)

Acer Aspire One

Post autor: Adam » pn, 6 wrz 2010, 21:47

Mając pełnowymiarowego laptopa firmy Acer zdecydowałem że jego mała wersja będzie tej samej firmy. Kupując zdecydowałem się na wersję z Windowsem XP i tradycyjnym dyskiem twardym 80gb (istnieją także tańsze wersje z Linuxem i dyskiem S.S.D). Jak się okazało ta wersja posiada w zestawie baterię 6 ogniwową.

SPECYFIKACJA TECHNICZNA

Model: Acer Aspire One (AOA 150 - Bb, ZG5)
Procesor: Intel Atom N270 (1,6 GHz, 533MHz FSB, 512 KB L2 cache)
Karta graficzna: Intel GMA 950
RAM 1GB
Matryca: 8,9" WSVGA Acer CrystalBrite
HDD: 80 GB 5400rpm
WLAN: 802.11b/g WLAN
Gniazda rozszerzeń: Czytnik kart pamięci
Bateria: 5200 mAh 6-ogniwowa
System operacyjny: Windows XP Home Edition
Gwarancja: 12 miesięcy

Cena: 1299zł

-----------------------------------------------------------------------------------

Opakowanie

Pudełko jak i zasilacz są wielkością dopasowane do wielkości komputera czyli bardzo małe, w zestawie znajdziemy Acera, zasilacz (30W), kabel zasilający, baterię i zestaw instrukcji w tym także po polsku

Obrazek Obrazek Obrazek

Uruchomienie

Przy pierwszym uruchomieniu rozpoczyna się automatycznie instalacja Windowsa z ukrytej partycji nie wymaga to za wiele wysiłku gdyż wszystko robi się samo jedyne co musimy zrobić to wybrać język, do wyboru jest polski i angielski.

-----------------------------------------------------------------------------------

Obudowa

W przypadku tego komputera do wyboru jest 5 kolorów: biały, niebieski, czarny, brązowy i różowy. W moim przypadku nie miałem za dużego wyboru gdyż były tylko niebieskie. W zależności jaki kolor wybierzemy mamy z niego wykonaną ramkę dookoła klawiatury i klapę. Reszta komputera została wykonana z czarnego plastiku.

Obrazek Obrazek

Chłodzenie

Wentylator włącza się dosyć często ale nie jest za bardzo słyszalny. Powodem może być to że jest on mały.

Matryca

Zastosowana matryca ma 8,9” CrystalBrite i działa w rozdzielczości 1024 x 600 która wyświetla 262 000 kolorów

Obrazek

Karta graficzna

Wiadomo w przypadku netbooka karta graficzna nie jest najważniejszym elementem, chociaż zastosowano w nim dosyć dobry układ jak na tego typu komputer. Jest to Intel GMA 950 który pozwala na bezproblemowe działanie AERO w przypadku Windowsa Visty.

Obrazek

Dysk twardy

W komputerze zamontowany został dysk Hitachi 80gb 5200 SATA. Jest na nim ukryta partycja z Windowsem zajmuje ona 4996mb, całkowita pojemność dysku wynosi 74,5gb.

Obrazek Obrazek

Procesor

Procesor w komputerze to Intel Atom N270 1,6GHz. Jest to wersja specjalnie dedykowana do netboków. Do zastosowań do jakich został stworzony tego typu komputer procesor spełnia wszystkie jego wymagania. Podczas spokojnej pracy procesor działa z szybkością nie przekraczającą 800MHz dopiero przy większym wysiłku pracuję całkowitą wydajnością.

Obrazek

Pamięć RAM

Fabrycznie zamontowano 1gb ramu z czego 512mb jest wlutowane w płytę główną a 512mb jest wymienne więc mamy jeszcze jedno gniazdo wolne chociaż wymiana ramu jak i dysku twardego wiąże się z demontażem klawiatury i rozebraniem obudowy. Maksymalnie można zastosować 1,5gb.

Głośniki

Zamontowane głośniki są stereo, nie są one najlepszej jakości, ale do wydawania dźwięków informacyjnych komputera ewentualnie czasami do słuchania muzyki wystarczą. Ich głośność można porównać z głośnikami z typowych laptopów

Klawiatura

Klawiatura jaką zastosowano została zamontowana tak, że zapełnia prawie całą szerokość netbooka pracuje się na niej dobrze, w przypadku dłuższej pracy możemy odczuwać jej małe gabaryty.

TouchPad

Zastosowany touchpad jest bardzo śliski co czasami trochę utrudnia pracę, podobnie jak przyciski imitujące prawe i lewe kliknięcie. Wymagają one przyzwyczajenia. Dodatkową ciekawą funkcją jest możliwość przybliżania i oddalania przesuwając dwoma palcami po touchpadzie.
Pytanie możemy zadać tylko jak zachowa się z czasem farba którą został pomalowany.

Obrazek

Porty wejścia, wyjścia

Po lewej stronie znajdziemy gniazdo na zasilacz, wyjście na monitor, LAN, USB i miejsce na kartę pamięci które służy do powiększenia pamięci masowej poprzez użycie karty SD.

Obrazek

Po prawej stronie znajduje się miejsce do zamotowania linki „Kensington lock”, czytnik kart pamięci, 2 gniazda USB i 2 gniazda: jedno do mikrofonu, a drugie do głośników. Wyłącznik WiFi znajduje się od przodu komputera.

Obrazek

Bateria

W zależności od wersji może mieć 3 lub 6 komorową, ja trafiłem na 6 komorową. Według danych producenta wytrzymuje ona 6 godzin na Linuxie. Mnie się udało z XP pracować 5 godzin 25 minut. Niestety ma ona też jedną wadę, jest większa przez co bardziej wystaje i komputer traci na swojej kompaktowości.

Obrazek Obrazek

Podsumowując, Acera One nie możemy mieć jako jedyny nasz komputer, nadaje on się idealnie do przenoszenia i sprawdzi się w podróży, jak na swoją cenę nie należy on do najtańszych, ale jak weźmiemy pod uwagę dołączoną baterię cena zaczyna być korzystna.
Ostatnio zmieniony ndz, 4 gru 2011, 20:20 przez Adam, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
slodkit
Administrator
Laptop: Asus K52 JB
Kontakt:

Post autor: slodkit » pn, 6 wrz 2010, 22:06

Dzięki za recenzję :ok:

Awatar użytkownika
Adam
Zasłużony użytkownik

Post autor: Adam » pt, 5 lis 2010, 23:34

Kolejną rzeczą po tym jak bateria osiągnęła WearLevel 55% jest karta WiFi nagle przestała działać czyli z tego co widzę powoli zbliża się jego koniec ;)

Awatar użytkownika
Przemek
Moderator

Post autor: Przemek » pt, 5 lis 2010, 23:59

Adam, po jakim czasie ta bateria Ci się tak zużyła?
Adam pisze:karta WiFi nagle przestała działać
W menadżerze urządzeń ja widać?

Awatar użytkownika
Adam
Zasłużony użytkownik

Post autor: Adam » sob, 6 lis 2010, 00:04

Bateria po około roku zeszła z 5 godzin na niecałe 2, a jest wykorzystywana tak samo jak w normalnym laptopie w którym WearLevel wynosi 2%.

WiFi jest widoczna wszędzie tylko nie znajduje sieci, ale robiłem już wszystko, nowe sterowniki łącznie z przywracaniem z recovery po którym powinna działać.

Awatar użytkownika
Przemek
Moderator

Post autor: Przemek » sob, 6 lis 2010, 00:05

Adam pisze:WiFi jest widoczna wszędzie tylko nie znajduje sieci, ale robiłem już wszystko, nowe sterowniki łącznie z przywracaniem z recovery po którym powinna działać.
A może jakimś cudem anteny się odłączyły?

Awatar użytkownika
Adam
Zasłużony użytkownik

Post autor: Adam » sob, 6 lis 2010, 00:09

Sprawdzałem i są dobrze podłączone.

Awatar użytkownika
Przemek
Moderator

Post autor: Przemek » sob, 6 lis 2010, 09:27

Czyli pewnie faktycznie coś jest nie tak z samą kartą :/

Awatar użytkownika
Adam
Zasłużony użytkownik

Post autor: Adam » sob, 6 lis 2010, 14:51

Wstyd ale się przyznam. Kilka dni różnych prób, formatowania, godzin generalnego rozbierania netbooka do najmniejszej śruby a okazało się że karta była wyłączona wyłącznikiem na obudowie i teraz sobie przypominam że wyłączyłem jak korzystałem z Orange Free żeby niepotrzebnie nie wyładowywał baterii. Mój błąd był taki że zamiast logicznie pomyśleć o tym włączniku zabrałem się od strony technicznej.

Przemek, dzięki za pomoc ale na moją głupote nie ma rady :/
Ostatnio zmieniony sob, 6 lis 2010, 16:09 przez Adam, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
kacper1920
Laptop: Lenovo Y580

Post autor: kacper1920 » sob, 6 lis 2010, 15:00

No to poleciałeś po bandzie. :rotfl: Ale co się dziwić, do prostych rozwiązań dojść najciężej... ;)

Awatar użytkownika
slodkit
Administrator
Kontakt:

Post autor: slodkit » sob, 6 lis 2010, 16:05

Adam, - podoba mi się Twoje podejście do problemu :hyhy:
Zawsze lepiej wziąć od razu większy młotek :rotfl2:

Awatar użytkownika
Adam
Zasłużony użytkownik

Post autor: Adam » pt, 12 lis 2010, 21:48

Postanowiłem zainstalować na netbooka Windowsa 7 i jak na obecną chwilę powiem że działa całkiem sprawnie, Aero Glass działa bez problemu.

Awatar użytkownika
slodkit
Administrator
Kontakt:

Post autor: slodkit » sob, 13 lis 2010, 10:14

Adam pisze:Postanowiłem zainstalować na netbooka Windowsa 7 i
Ja także na moim Acer One mam zaistalowany win7 i działa całkiem przyzwoicie :ok:
I nie jest to wersja starter ;)

ODPOWIEDZ