FAQ <Hardware> Sprzęt

Odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące laptopów i oprogramowania. Zanim zadasz pytanie, sprawdź czy rozwiązanie problemu z Twoim laptopem, nie zostało opisane w tym dziale.
Polecamy na początek: FAQ Software - Oprogramowanie, FAQ Hardware - Sprzęt, FAQ Sieci komputerowe

Moderator: Moderator

Awatar użytkownika
slodkit
Administrator
Posty: 2008
Rejestracja: pt, 3 wrz 2010, 13:23
Laptop: Asus K52 JB
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

FAQ <Hardware> Sprzęt

Post autor: slodkit » sob, 4 wrz 2010, 17:47

FAQ Hardware - Wszystko na tematy sprzętowe w komputerach przenośnych.

1. Problemy z wysoką temperaturą podzespołów laptopa: 2. Zagadnienia związane z zasilaniem i eksploatacją baterii w laptopie: 3. Diagnostyka laptopa: 4. Jak zdiagnozować usterkę w laptopie: 5. Inne zagadnienia:
Ostatnio zmieniony wt, 8 lis 2011, 20:39 przez slodkit, łącznie zmieniany 17 razy.

BliSki
Administrator
Posty: 4317
Rejestracja: pt, 3 wrz 2010, 16:08
Laptop: HP EliteBook + tab
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: BliSki » wt, 14 wrz 2010, 10:44

W grach, dzieje sie cos dziwnego: obraz "przycina sie" oraz zwalnia, zwalnia, cały komputer chodzi wolniej, resetuje się.

Ewidentne objawy przegrzania. Na początku działa zabezpieczenie procesora, które objawia się zwalnianiem procka. Ale gdy to nie odniesie skutku, czyli procek dalej się nagrzewa, to następuje reset.

Więcej informacji tutaj: Konserwacja układu chłodzenia laptopa
Ostatnio zmieniony czw, 1 sty 1970, 02:00 przez BliSki, łącznie zmieniany 6 razy.

BliSki
Administrator
Posty: 4317
Rejestracja: pt, 3 wrz 2010, 16:08
Laptop: HP EliteBook + tab
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: BliSki » ndz, 26 wrz 2010, 19:12

Mój laptop dość mocno się nagrzewa, wentylator pracuje cały czas. Co mogę zrobić aby ten problem rozwiązać? Jak mogę wyczyścić układ chłodzenia? [Czyszczenie układu chłodzenia laptopa, notebooka].

Pierwsze co należy sprawdzić, to drożność układu chłodzenia.

Jeżeli notebook jest na gwarancji trzeba go powierzyć autoryzowanemu serwisowi celem sprawdzenia i wyczyszczenia. Jeżeli jest już po gwarancji i mamy odrobinę zdolności manualnych i odpowiednią wiedzę, to możemy to wykonać samodzielnie.

Charakterystyką nowych notebooków jest chłodzenie m.in. procesora za pomocą Heat-pipe (czyli rurki cieplnej), co za tym idzie na wylocie powietrza mamy drobną siatkę złożona z kilkunastu do kilkudziesięciu płytek miedzianych. Odstępy między tymi płytkami są na tyle małe, że często powoduje to osiadanie kurzu.

Przykład jest tu:
Obrazek
Obrazek

Więcej fotek w formie linku, aby strona się lepiej skalowała:
Fotka 1, Fotka 2, Fotka 3.
Dzięki za fotki Przemkowi

Często zabieg czyszczenia można wykonać sprężonym powietrzem bez rozbierania notebooka. Należy tylko pamiętać o zabezpieczeniu wentylatora aby nie kręcił się podczas czyszczenia.
Niestety coraz bardziej skomplikowana budowa zespołu chodzenia wymaga bardzo często rozebrania kilku elementów aby dostać się do zespołu radiatora.
Tu uwaga: każda ingerencja w otwartym notebooku może być potencjalnie dla niego niebezpieczna! Dlatego jeżeli nie masz doświadczenia drogi czytelniku, to lepiej powierz tę pracę fachowcowi.

Kolejna uwaga: często przy czyszczeniu zachodzi potrzeba zdjęcia zespołu radiatora. Należy pamiętać, że zalecane jest po takim fakcie przy ponownym montażu nałożenie nowej warstwy pasty termoprzewodzącej między zespół radiatora a procesor! Często bowiem bywa tak, ze stara pasta straciła już swoje właściwości i to ona powoduje pogorszone odprowadzanie ciepła. Generalnie panuje zasada, że pasty nie używa się dwa razy.

Tematy pokrewne i przykłady:
Jeżeli czyszczenie zespołu wentylatorów nic nie dało można próbować też zaradzić problemowi za pomocą oprogramowania.
Ostatnio zmieniony czw, 1 sty 1970, 02:00 przez BliSki, łącznie zmieniany 3 razy.

BliSki
Administrator
Posty: 4317
Rejestracja: pt, 3 wrz 2010, 16:08
Laptop: HP EliteBook + tab
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: BliSki » ndz, 26 wrz 2010, 19:51

Co to jest poziom Wear Level pokazywany przez niektóre programy monitorujące akumulator, o czym on mówi?

Wear Level jest to procentowy wskaźnik zużycia akumulatora.
Im większy jest ten wskaźnik, tym bardziej akumulator jest zużyty.
Mówiąc inaczej wskazanie 0% jest dla nowego akumulatora - czyli nie zużytego.

Normalnym zjawiskiem (którym nie należy się przejmować) jest też polepszanie się tego wskaźnika. Czyli jego zmniejszenie (np. spadek z 7 do 6 procent). Może się tak zdarzyć np. po ponownym formowaniu akumulatora za pomocą odpowiednich zabiegów, oprogramowania lub opcji w BIOSie notebooka.

Do sprawdzenia poziomu wear level można użyć kilku programów: Można też użyć oprogramowania producenta notebooka, np:
Ostatnio zmieniony czw, 1 sty 1970, 02:00 przez BliSki, łącznie zmieniany 4 razy.

BliSki
Administrator
Posty: 4317
Rejestracja: pt, 3 wrz 2010, 16:08
Laptop: HP EliteBook + tab
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: BliSki » ndz, 26 wrz 2010, 20:04

Mam dostęp do zasilania 12V (np. w samochodzie, łodzi), jaki jest najlepszy sposób zasilania notebooka z takiego napięcia?


Moje skromne zdanie na temat przetwornic i zasilaczy samochodowych.
Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Zauważmy, że zalety dla jednego są wadami drugiego.

Zalety przetwornicy 230V (+ oryginalnego zasilacza fabrycznego 110-230V):
  • możemy do niej podłączyć poza laptopem także ładowarkę od komórki i wiele innych urządzeń (np. TV) (oczywiście o maksymalnej mocy nie przekraczającej możliwości przetwornicy),
  • zazwyczaj niższa cena zakupu niż zasilacza oryginalnego przystosowanego do zasilania 12V.
  • niektórzy twierdzą, że takie rozwiązanie jest bezpieczniejsze z uwagi na duże wahania zasilania w instalacji samochodowej. Mamy dwie przetwornice po drodze i teoretyczna szansa na stabilizację takich wahnięć jest większa niż jednej przetwornicy.
Zalety zasilacza z wejściem na zapalniczkę (12V):
  • nie potrzebujemy innych urządzeń aby pracować (czyli przetwornicy i oryginalnego zasilacza),
  • mniejsze straty mocy, gdyż nie ma zamiany z 12 -> 230V -> 15-20, Tylko 12 -> 15-20V (pomijam napięcia w samej przetwornicy związane z jej działaniem).
  • jeżeli zasilacz przystosowany do 12V jest naszym drugim zasilaczem, to mamy kolejną zaletę polegającą na tym, że 'domowy' zasilacz może być na stałe umieszczony gdzieś pod biurkiem i nie ma konieczności jego rozłączania.
  • zasilacze przystosowane do zasilania 12V z instalacji samochodowej są zazwyczaj wyposażone w szereg różnych przejściówek umożliwiających pracę także w samolocie i w krajach z odmiennymi systemami wtyczek. W rozwiązaniu z przetwornicą nie mamy możliwości korzystania w samolocie a dodatkowe wtyczki musimy kupić osobno.
  • zajmuje mniej miejsca.

Co do tezy, że „sprzęt komputerowy jest specyficznym obciążeniem dla takiej przetwornicy”, to właśnie z myślą o takim sprzęcie są budowane przetwornice samochodowe i na wielu z nich jest nawet wyraźnie opisane, że dedykowane są do pracy z laptopami.


Niektóre notebooki potrafią pracować normalnie przy napięciu z zapalniczki samochodowej, ale należy uważać na takie rozwiązanie ponieważ napięcie to w instalacji samochodowej waha się w granicach 12V-14,5V i jest odcinane przy rozruchu samochodu. Ponadto zakłócenia występujące w instalacji samochodowej mogą być przyczyną niestabilnej pracy notebooka a nawet uszkodzenie wewnętrznej przetwornicy w laptopie. Dlatego takiego rozwiązania nie polecamy i należy je stosować w ostateczności (oczywiście po upewnieniu się, że dany typ notebooka może być zasilany bezpośrednio z zapalniczki - chodzi o zakresy napięć itd.).

Awatar użytkownika
Jo_gurt
Administrator
Posty: 3444
Rejestracja: pt, 3 wrz 2010, 13:19
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Jo_gurt » czw, 21 paź 2010, 06:54

Interfejsy i gniazda dostępne w laptopach


- PCMCIA (ang. Personal Computer Memory Card International Association), PC Card – jest to dzisiaj już raczej niespotykany interfejs, umożliwiający montowania w laptopach kart rozszerzeń. Można go z grubsza nazwać zastępnikiem slotu PCI w PCtach. Najczęściej spotykane karty PCMCIA to były pamięci stałe, kontrolery innych interfejsów (tj. USB, COM, LPT, …), karty sieciowe WiFi, modemy GSM, ale także gadżety np. wentylatory. Przez lata powstały trzy generacje (Type I, II i III) tego interfejsu, różniące się fizycznie grubością kart oraz szerokością szyny (16 lub 32 bity). Został wyparty przez Express Card.
- COM – typowy port szeregowy RS232, raczej już nie spotykany, często był wykorzystywany do podłączania zewnętrznych modemów lub kontrolerów elektronicznych a także programowania układów.
- LPT – port równoległy, głównie używany był do podłączania drukarek, jednak równie można było go wykorzystać do sterowania kontrolerami lub programowania układów.
- ExpressCard (34, 54mm) – kolejny port rozszerzeń, zastępujący PCMCIA. Występuje w dwóch wersach rozmiarowych: 34 i 54m, przy czym gniazdo 54mm obsłuży także karty 34mm. Wykorzystywany głównie do montowania modemów GSM, ale także do uzupełniania nowszych laptopów o stare interfejsy, często nie radzące sobie z adapterami USB (tj. LPT, COM). Urządzenia wkładane do gniazda EC mogą korzystać z interfejsu USB lub PCI-Express, zależnie od budowy karty.
- HDMI (ang. High Definition Multimedia Interface - multimedialny interfejs wysokiej rozdzielczości) – interfejs rodem z urządzeń Audio/Wideo, służący do cyfrowego przekazywania obrazu dźwięku wysokiej jakości. Zastąpił w laptopach wyjścia VGA oraz DVI. Można powiedzieć, że jest to DVI z dodanym przesyłem dźwięku, a co za tym idzie – dostępne są proste przejściówki DVI<->HDMI do przesyłania obrazu.
- DVI – cyfrowy interfejs mający zastąpić analogowe przesyłanie obrazu kablem VGA, królował przez kilka lat, jednak został wyparty przez HDMI.
- Display Port – jest to rozwiązane poniekąd konkurencyjne do HDMI, jednak oferujące troszkę więcej (tj. kompatybilność z HDMI i DVI, dwukierunkową komunikację). Nie przyjął się tak szeroko jak HDMI.
- VGA – interfejs umożliwiający analogowe przesyłanie obrazu RGB, dzisiaj używany już raczej rzadko w monitorach i troszkę częściej w rzutnikach multimedialnych.
- USB – uniwersalna szyna szeregowa, królująca już od wielu lat na rynku komputerowym, umożliwiająca podpięcie ogromnej gamy urządzeń (od modemów, pamięci, kontrolerów, przez adaptery różnego typu, aż po sztuczne chomiki czy mini-lodówki). W momencie pisania tego artykułu, na rynek powoli wdziera się trzecia wersja tego interfejsu.
- eSATA – interfejs umożliwiający podłączenie pamięci masowych obsługujących tego typu łączność. Jego przewagą nad innymi rozwiązaniami (tj. głównie USB) jest szybszy przesył danych.
- UltraBay - zaproponowany przez IBM/Lenovo interfejs, stosowany głównie w biznesowych seriach laptopów tego producenta, umożliwiający wygodną wymianę napędów, a także podłączanie dodatkowej baterii. Więcej informacji pod adresem: http://www.thinkwiki.org/wiki/Ultrabay
- MultiBay – podobne rozwiązanie jak UltraBay, ale zaproponowane przez firmę HP.
- MediaBay – jeszcze jedno podobne rozwiązanie, tym razem autorstwa Della
- LAN – najbardziej podstawowy interfejs sieciowy, umożliwiający podłączenie laptopa do sieci lokalnej za pomocą tzw. skrętki, czyli 8-żyłowego kabla zakończonego wtyczkami RJ45. Umożliwia transmisję dwukierunkową 10, 100 lub 1000Mbps (choć dostępne są i szybsze wersje, to nie są jeszcze powszechnie stosowane w laptopach).
- WiFi – interfejs radiowy, służący do łączenia się z siecią. Dostępne są wersje 802.11a (5GHz, do 54Mbps jednokierunkowo), 802.11b (2,4GHz, do 11Mbps jednokierunkowo), 802.11g (2,4GHz, do 54Mbps jednokierunkowo) oraz 802.11n (2,4GHz lub 5GHz, do 300Mbps). W laptopach karty WiFi najczęściej montowane są w wewnętrznych gniazdach miniPCI/minięci-Express a ich anteny – w obudowie matrycy.
- Bluetooth – uniwersalny interfejs radiowy działający na paśmie 2,4GHz, na niewielkie odległości. Umożliwia połączenie z laptopem telefonów komórkowych, słuchawek, myszy a nawet dwóch laptopów ze sobą (tzw. PAN – Personal Area Network).
- modem analogowy (RJ11) – gniazdo co raz rzadziej spotykane w laptopach, szczególnie tych multimedialnych przeznaczonych do zastosowań domowych. Umożliwia podłączenie komputera do Internetu poprzez zwykłą analogową linię telefoniczną i wdzwonienie się na numer dostępowy. Uwaga – nie ma nic wspólnego z ADSLem, więc nie obsługuje usług typu Neostrada!
- gniazdo SIM – gniazdo montowane w niektórych laptopach, których producent przewidział montaż w osobnym gnieździe modemu GSM/3G. Uwaga – gniazdo SIM nie oznacza automatycznie, że mamy dostępny w laptopie modem!
- docking – jest to ogólna nazwa zbioru interfejsów umożliwiających podłączenie laptopa do tzw. stacji dokującej, która udostępnia laptopowi dodatkowe gniazda czy napędy. Niekiedy interfejs dokujący umożliwia również podłączenie dodatkowej baterii.
- iRDA – interfejs bezprzewodowy, działający w paśmie podczerwieni. Umożliwia łączność miedzy urządzeniami (np. laptop -> telefon komórkowy) na małe odległości i z małą przepustowością. Odchodzi do lamusa - i może dobrze.
- CIR (Consumer InfraRed) – kolejny interfejs radiowy pożytkujący widmo podczerwone, w laptopach głównie stosowany do obsługi pilotów, umożliwiających sterowanie np. odtwarzaczem na odległość.
- FireWire (IEEE 1394) – standard interfejsu szeregowego, poniekąd konkurencyjny dla USB. Pomimo lepszych parametrów od USB, nie rozpowszechnił się tak bardzo jak konkurent. Najczęściej wykorzystywany do łączenia laptopa z urządzeniami audio/wideo typu kamery.
- S-Video – interfejs służący do przesyłania analogowego sygnału do telewizorów starszego typu. Raczej nieużywany dzisiaj.
- mini-jack – standardowy interfejs umożliwiający podłączenie do laptopa głośników, słuchawek czy mikrofonu. Rzadko zdarza się, by laptop miał więcej niż 2 takie interfejsy, a tym samym umożliwiał analogową obsługę głośników więcej niż 2-kanałowych.
- S/PDIF (ang. SONY/Philips Digital Interface Format) – interfejs cyfrowego przesyłu dźwięku. W laptopach występuje w dwóch wariantach – elektryczny (medium przesyłowym sygnału jest kabel z metalową żyłą) lub cyfrowy (tym razem sygnał prowadzony jest światłowodem). S/PDIF najczęściej jest integrowany z analogowymi gniazdami typu mini-jack. Umożliwia za pomocą jednego kabla obsłużyć wielokanałowe zestawy głośników.

- Kensington Lock – nie tyle interfejs, co mechaniczne zabezpieczenie laptopa przed kradzieżą poprzez podpięcie specjalnej linki stalowej. Nie można jednak uznać tego sposobu za bezpieczny, ponieważ sprawny złodziej otworzy taki zamek przy pomocy chociażby karty kredytowej.

Grzechu
Administrator
Posty: 11386
Rejestracja: pt, 3 wrz 2010, 13:25
Laptop: EliteBook 8530w
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Grzechu » pt, 19 lis 2010, 12:20

Jakie typy pamięci obsługuje chipset w Twoim laptopie (Intel)
PM45
Supports DDR2 and DDR3 SDRAM
• Support for DDR2 at 667 MHz and 800 MHz
• Support for DDR3 at 667, 800 and 1066 MH
• 8-GB maximum memory support

GM45
• Support for DDR2 667/800 Mhz, DDR3 667/800/1066 MHz
• Maximum Memory supported: 8 GB

GS45
• Low-power configuration
— Support for DDR2 at 667 MHz
— Support for DDR3 at 667 MHz and 800 MHz
• High performance configuration
— Support for DDR2 at 667 MHz and 800 MHz
— Support for DDR3 at 667 MHz, 800 MHz and 1066 MHz
• Maximum Memory supported: up to 8 GB at 800 / 1066 MHz

GL40
• Support for DDR2 at 667 MHz and 800 MHz
• Support for DDR3 at 667 MHz when FSB at 667 MHz only
• Support for DDR3 at 800 MHz
• Maximum memory supported: 4 GBPM965
• Support for DDR2 at 667 MHz and 533 MHz
• Maximum memory supported: 4 GB

GM965
• Support for DDR2 at 667 MHz and 533 MHz
• Maximum memory supported: 4 GB

GL960
• Support for DDR2 at 533 MHz only
• Maximum memory supported: 2 GB

GME965
• Support for DDR2 at 667 MHz and 533 MHz
• Maximum memory supported: 4 GB

GLE960
• Support for DDR2 at 533 MHz only
• Maximum memory supported: 2 GB945GM/GME
• Supports single-/dual-channel DDR2 SDRAM
• Maximum Memory supported: up to 4 GB at 400, 533 and 667 MHz

945PM
• Supports single-/dual-channel DDR2 SDRAM
• Maximum Memory supported: up to 4 GB at 400, 533 and 667 MHz

945GT
• Supports single-/dual-channel DDR2 SDRAM
• Maximum Memory supported: up to 4 GB at 400, 533 and 667 MHz

945
• Supports single-channel DDR2 SDRAM only
• Maximum Memory supported 2 GB
• Support for DDR2 at 400 MHz and 533 MHz

940GML
• Maximum Memory supported 2 GB (1 GB per rank)
• Support for DDR2 at 400 MHz and 533 MHz
• No support for Dual-Channel Interleaved mode of operation

943GML
• Maximum Memory supported 2 GB (1 GB per rank)
• Support for DDR2 at 400 MHz and 533 MHz
• Support for Dual-Channel Interleaved mode of operation

945GU
• Supports single-channel DDR2 SDRAM
• Maximum Memory supported: up to 1 GB at 400 MHz

HM55
• 8-GB maximum memory support
cdn...
Ostatnio zmieniony pn, 14 lis 2011, 21:42 przez Grzechu, łącznie zmieniany 1 raz.

Grzechu
Administrator
Posty: 11386
Rejestracja: pt, 3 wrz 2010, 13:25
Laptop: EliteBook 8530w
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Grzechu » wt, 8 lis 2011, 19:03

Czy mogę wymienić grafikę w moim laptopie? Chciałbym pograć sobie w nowsze gry a obecna jest za słaba.
W znaczącej liczbie laptopów grafiki nie da się wymienić na szybszą. Dotyczy to zarówno laptopów ze zintegrowaną grafiką w chipsecie (np. Intel X3100, Intel GMA950) jak i z grafiką dedykowaną (np. ATI X1600, Geforce 9500M). Jednakże w niektórych laptopach grafika nie jest wlutowana w płytę główną, lecz jest podłączona poprzez dedykowane złącze - MXM (standard nVidia) lub AXIOM (standard ATI / AMD).

Tu możesz sprawdzić czy Twój laptop ma możliwość wymiany grafiki w standardzie MXM.

Grzechu
Administrator
Posty: 11386
Rejestracja: pt, 3 wrz 2010, 13:25
Laptop: EliteBook 8530w
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Grzechu » wt, 8 lis 2011, 20:38

Co to jest i czym się różnią TrackPoint, TouchPad, TrackBall i Digitizer?

Zablokowany