Oszczędzaie baterii w DELL Latitude E4310

Problemy sprzętowe związane z laptopami. Tu możesz poprosić o zdiagnozowanie problemu występującego w Twoim laptopie, notebooku.

Moderator: Moderator

Awatar użytkownika
Jaco
Przyjaciel forum
Laptop: DELL LATITUDE E4310

Oszczędzaie baterii w DELL Latitude E4310

Post autor: Jaco » pn, 11 mar 2019, 23:57

Witajcie :padam: :padam: :padam:

Dawno tu nic nie pisałem .

Posiadam laptopa DELL Latitude E4310 w którym na amen padła bateria.

Długo się opierałem aby kupić oryginalną (drogi interes) czy zamiennik (te już od 55zł można kupić ). Na znanym serwisie zatem kupiłem zamiennik za 59zł.

Przyszła bateria nowa , wskaźnik naładowania pokazywał 3 ledy. Po włożeniu jej do laptopa już pokazał 2. Gdy uruchomiłem laptopa i wszedłem do BIOS tam bateria była na 2%.
Poprzednią już nawet BIOS nie wykrywał.

Podłączyłem ładowarkę i zaczęła się ładować . Oczywiście korzystałem wówczas z laptopa. Pierwsze ładowanie zakończyło się na 48% i pomimo info że ładuje procent się nie zwiększał. Tak było ze dwa razy. rozładowałem ją ponownie do 0 i znów ładowałem. Po każdym ładowaniu procent naładowania wzrastał. Ostatnie jakie udało mi się uzyskać to 95%. Cały czas zastanawiałem się czemu nie naładowuje się do 100%.

W między czasie pisałem z sprzedawcą który zaproponował wymianę baterii na wolną od wad.
Zwróciłem i dostałem drugą.
Ta przyszła naładowana w 100% . Tak pokazał BIOS jak i po uruchomieniu laptopa.

Pomyślałem sobie że w końcu będę mieć dobrą baterię. Rozładowałem ją do 5-7 % i podłączyłem ładowarkę.
Tym razem naładowała się tylko do 90%. Po przygodach z poprzednią że tak samo było na początku kilka razy ją rozładowywałem i ładowałem.

Rozładowywanie dokonywałem że cały czas używałem laptopa na baterii.

Po 3 dniach takich testów nadal max naładowanie to 90% i info że ładuje a procent nie wzrasta.

Napisałem do sprzedawcy że ta jest jeszcze gorsza od poprzedniej.

Dostałem takie info:
Witam
Bateria została sprawdzona przez dział reklamacji 100% sprawna.
Proszę wyłączyć w BIOSie opcje oszczędzania baterii (ładowanie do 90%).

Pozdrawiam
Radosław L.
No i teraz pytanie gdzie to jest w BIOSie ? Facet nawet zadzwonił do mnie gdy byłem w pracy i oznajmił że w laptopach jest taka opcja.

Przewróciłem swój BIOS do góry nogami ale nie widziałem opcji oszczędzania baterii lub może nie wiem czego szukać.

Mam opcję szybkiego ładowania i opcję wyłączenia ładowania nawet skrótem klawiszowym Fn+F2 . Na F3 również jest znaczek baterii ale co to za funkcja to nie wiem . Gdy klikam kombinację Fn+F3 nic się nie dzieje. Jak klikam Fn+F2 włączam i wyłączam opcję ładowania.

Pomoże ktoś ?

Obrazek

Obrazek

Aha. Odchodząc do pracy włączyłem w BIOS te szybkie ładowanie i teraz jak już wróciłem i siedzę w necie po najechaniu kursorem na ikonę baterii mam info że pozostało 6 minut do pełnego naładowania a bateria ma 94% i trwa ładowanie.

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
krystianb
Moderator
Kontakt:

Re: Oszczędzaie baterii w DELL Latitude E4310

Post autor: krystianb » wt, 12 mar 2019, 04:15

W biosie della nie ma opcji oszczędzania baterii. Jest tylko to co pokazujesz: szybkie ładowanie skracające żywotność baterii i całkowita blokada ładowania. Obie opcje dostępne też przez cały czas używania komputera spod Fn+F2/F3

Jedyne co można zrobić to skalibrować baterię:
1. Naładować do tyle ile się da.
2. Wyłączyć komputer.
3. Odłączyć zasilacz.
4. Można by wyjąć i włożyć baterię ponownie.
5. Uruchomić komputer na samej baterii, rozładować do zamknięcia systemu, chyba że wcześniej bateria padnie bez wyłączania.
6. Naładować baterię (nie ma znaczenia czy przy wyłączonym czy włączonym komputerze)
7. Sprawdzić stan baterii w biosie. Nie wiem czy nie na pierwszym ekranie po wejściu jest battery health. W przypadku oryginalnej baterii można to też zrobić nawet bez laptopa. Wystarczy przytrzymać przycisk od sprawdzania stanu naładowania, jakieś 5 sekund. Po wyświetleniu stanu naładowania wyświetli się stan zużycia, 1 dioda najlepszy, wszystkie = zgon.

Jest jeszcze opcja, że niestety masz niesprawny układ ładowania, ale to mało prawdopodobne. Bardziej prawdopodobne są bardzo nierówne ogniwa, przez co bateria nie może się poprawnie naładować standardową procedurą.

Awatar użytkownika
Jaco
Przyjaciel forum

Post autor: Jaco » wt, 12 mar 2019, 09:23

Bateria w BIOS pokazuje battery health : normal

Obrazek
zybkie ładowanie skracające żywotność baterii
Czyli lepiej to wyłączyć ?
Wystarczy przytrzymać przycisk od sprawdzania stanu naładowania, jakieś 5 sekund. Po wyświetleniu stanu naładowania wyświetli się stan zużycia, 1 dioda najlepszy, wszystkie = zgon.
A nie odwrotnie ?

Awatar użytkownika
Jaco
Przyjaciel forum

Post autor: Jaco » pn, 25 mar 2019, 18:05

Oj coś cienko forum ciągnie :szok: :szok: :szok:

Obecnie bateria ładuje się do 95% .

Przy okazji zapytam czemu laptop sam mi się uruchamia z uśpienia ? Podpięta tylko mysz ale wyłączone jest wybudzanie nią.

Awatar użytkownika
krystianb
Moderator
Kontakt:

Post autor: krystianb » pn, 25 mar 2019, 18:13

Jaco pisze:
pn, 25 mar 2019, 18:05
Obecnie bateria ładuje się do 95% .
Obstawiał bym jedno ogniwo odstające od reszty, balansowanie całości wtedy trwa wieki.
Jaco pisze:
pn, 25 mar 2019, 18:05
Przy okazji zapytam czemu laptop sam mi się uruchamia z uśpienia ? Podpięta tylko mysz ale wyłączone jest wybudzanie nią.
Sprawdź czy w biosie nie ma uruchamiania o jakiejś godzinie, ewentualnie powyłączaj wake on lan/wlan. Choć najbardziej prawdopodobne jest oprogramowanie, tak soft potrafi wybudzić kompa z uśpienia a nawet hibernacji.

Awatar użytkownika
Jaco
Przyjaciel forum

Post autor: Jaco » pn, 25 mar 2019, 19:46

krystianb pisze:
pn, 25 mar 2019, 18:13
Obstawiał bym jedno ogniwo odstające od reszty, balansowanie całości wtedy trwa wieki.

Sprawdź czy w biosie nie ma uruchamiania o jakiejś godzinie, ewentualnie powyłączaj wake on lan/wlan. Choć najbardziej prawdopodobne jest oprogramowanie, tak soft potrafi wybudzić kompa z uśpienia a nawet hibernacji.
W BIOS wszystko powyłączane. Jakie oprogramowanie ? Zmieniałem dysk na SSD i po tym właśnie takie cuda są. Usypiam kompa na noc a rano widzę ze jest włączony.

EDIT: https://www.download.net.pl/jak-zabloko ... ie/n/7945/

Zobaczymy jak będzie po tym.

Awatar użytkownika
Jaco
Przyjaciel forum

Post autor: Jaco » wt, 26 mar 2019, 09:38

No i jest ok. Laptop się już nie wybudza.

ODPOWIEDZ