Xiaomi zapowiada laptopa z obudową litowo - magnezową

Nowości dotyczące laptopów, notebooków, akcesoriów i oprogramowania. Tu znajdziesz nowinki ze świata komputerów przenośnych.

Moderator: Moderator

Awatar użytkownika
WILU
Administrator
Posty: 1441
Rejestracja: ndz, 5 wrz 2010, 14:59
Laptop: Lenovo ThinkPad T530
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Tychy

Xiaomi zapowiada laptopa z obudową litowo - magnezową

Post autor: WILU » pn, 23 sty 2017, 01:43

Xiaomi w ubiegłym roku dosyć niespodziewanie zaatakowało rynek laptopów. Ich pierwszym produktem był ultrabook o wdzięcznej nazwie Mi Notebook Air, który pod względem wizualnym bardzo mocno wzorował się na konkurencyjnym Apple Macbook Air. Pod koniec roku firma zaprezentowała zmodyfikowaną wersję pierwowzoru, który posiadał dodatkowo modem 4G LTE. Teraz Xiaomi zdradza ogólne plany na bieżący rok. Przede wszystkim producent zamierza wprowadzić na rynek zupełnie nowego laptopa, który jednak z pewnością będzie w dalszym ciągu należał do klasy urządzeń ultramobilnych (ultrabook). W porównaniu do poprzednika zmieni się przynajmniej jedna rzecz. Chodzi o materiał, z którego zostanie wykonana obudowa sprzętu. Xiaomi zdecydowało się bowiem na zastosowanie stopu litowo-magnezowego, które rzadko jest spotykane w laptopach.

Wprawdzie data premiery najnowszego sprzętu od Chińczyków jest wciąż owiana tajemnicą, to przynajmniej wiemy że taki projekt jest na zaawansowanym etapie prac. W sumie to odnośnie notebooka na chwilę obecną nie wiadomo zbyt wiele, co nieco jednak udało się dowiedzieć. Przede wszystkim istotną zmianą w porównaniu do poprzednika jest sama obudowa, a raczej materiał z którego powstanie. W Xiaomi Mi Notebook Air wykorzystano w głównej mierze aluminium. Tutaj natomiast producent zdecydował się na wykorzystanie stopu litu oraz magnezu. Wybranie takiego materiału sprawi, że laptop będzie znacznie lżejszy oraz trwalszy niż gdyby ponownie zdecydowano się na tradycyjne aluminium. Obudowa litowo-magnezowa występuje jednak niezwykle rzadko w notebookach, głównie z powodu bardzo wysokich cen produkcji. Stop litowo-magnezowy jest blisko trzykrotnie droższy od standardowego stopu aluminium. Z tego też powodu należy się spodziewać, że końcowa cena nowego ultrabooka od Xiaomi będzie bardzo wysoka.

Problemy przy produkcji tego typu obudów wynikają przede wszystkim z właściwości chemicznych stopów magnezowych, które gwałtowanie utleniają się przy zetknięciu z tlenem. Z tego powodu istnieje konieczność obróbki takich materiałów wyłącznie w warunkach beztlenowych. Wykorzystanie jednak obudowy litowo-magnezowej przynosi też wymierne korzyści. Przede wszystkim taki laptop może być nieporównywalnie lżejszy od tradycyjnych ultrabooków wykonanych z wykorzystaniem aluminium. Przykładowo laptop Lenovo LaVie Z HZ750, który wyprodukowano z pomocą stopów magnezowych waży tylko 900 gramów przy przekątnej ekranu wynoszącej 13,3". Normalnie ultrabooki z taką matrycą ważą zazwyczaj około 1,3-1,4 kg. Różnica jest więc bardzo duża. Taki materiał jest też nieco bardziej odporny na czynniki mechaniczne. Widać wyraźnie, że Xiaomi planuje zrobić naprawdę mocne uderzenie na rynku ultrabooków. Pytanie tylko jak bardzo wykorzystanie obudowy litowo-magnezowej odbije się na końcowej cenie urządzenia. Na więcej informacji, w tym na specyfikację notebooka musimy jeszcze poczekać przynajmniej kilka miesięcy.
źródło: PurePC

ODPOWIEDZ