Opera 12.18 - Nietypowa aktualizacja klasycznej wersji przeglądarki

Nowości dotyczące laptopów, notebooków, akcesoriów i oprogramowania. Tu znajdziesz nowinki ze świata komputerów przenośnych.

Moderator: Moderator

Awatar użytkownika
Imer090480
Zasłużony użytkownik
Posty: 1444
Rejestracja: wt, 28 wrz 2010, 17:27
Laptop: W530 T61 SXGA+
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań

Opera 12.18 - Nietypowa aktualizacja klasycznej wersji przeglądarki

Post autor: Imer090480 » wt, 16 lut 2016, 20:42

Wokół norweskiej firmy Opera Software i jej przeglądarki internetowej dzieje się ostatnio sporo ciekawego. Twórcy prezentują nam kolejne, coraz lepsze wersje, a chińscy inwestorzy ostrzą sobie zęby na przejęcie przedsiębiorstwa w celu przyśpieszenia jego rozwoju. W całym tym rabanie doszło natomiast do rzeczy zupełnie niespodziewanej. Producent wydał właśnie aktualizację swojej przeglądarki i nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że chodzi nie o aktualnie rozwijaną Operę, lecz jej klasyczną odmianę korzystającą z silnika renderowania Presto. Oczywiście nie możemy liczyć na ogromne zmiany, poprawki wydajności czy powrót do starego silnika – Opera 12.18 to przede wszystkim zmiany związane z bezpieczeństwem i produkt skierowany dla posiadaczy nieco starszych urządzeń i sympatyków wersji klasycznej.

Rozwój klasycznej Opery został teoretycznie zatrzymany w 2013 roku, kiedy to zaprezentowano nową odsłonę zbudowaną na silniku Chromium. Producent mimo wszystko nie zaniechał aktualizacji zupełnie i okresowo wprowadzał nowe wydania klasycznej Opery poprawiające stabilność i bezpieczeństwo. Ostatnie zostało zaprezentowane pod koniec kwietnia 2014 roku, można było więc oczekiwać, że klasyczna wersja została już wrzucona do grobu i nikt nie chce do niej wracać. Stało się jednak inaczej i teraz na stronach producenta znajdziemy wydanie oznaczone numerkiem 12.18 – co prawda producent nie chwali się dokładną listą zmian, ale wiadomo, że mają one na celu m.in. wyłączenie niebezpiecznych i niezaufanych już protokołów.

Obrazek

Nowa Opera domyślnie korzysta z TLS 1.1 i TLS 1.2, wersja 1.0 jest bowiem dziurawa, podobnie zresztą jak wszystkie wersje SSL. Jak na razie opublikowano jedynie wydanie dla systemu Windows, mówi się także o pewnych poprawkach dla wbudowanego w przeglądarkę klienta poczty, ale szczegółów brakuje. Jest to wydanie z poprawkami bezpieczeństwa i choć produkt ma już czasy świetności za sobą, producentowi należą się słowa uznania – klasyczna Opera jest wciąż wykorzystywana przez niektórych użytkowników, którzy cenią jej ogromne możliwości personalizacji i funkcje niespotykane u konkurencji. Jest to również wciąż przyzwoity wybór dla nieco starszych komputerów, gdzie przeglądanie Internetu nie jest głównym zadaniem i nie musi odbywać się w tempie ekspresowym.

Użytkownicy nie powinni rzecz jasna kojarzyć tej aktualizacji z ewentualnym powrotem do rozwoju wersji z silnikiem Presto. To już dla Opery rozdział zamknięty, poza tym bazowanie na Chromium daje deweloperom większe bezpieczeństwo i możliwość skupienia się na funkcjach dodatkowych, zamiast na samodzielnej walce o utrzymanie zgodności z nowoczesnymi technologiami webowymi. Klasyczna Opera jest umierająca, choć wciąż żyje. Wciąż też pokazuje, jak bogate i rozbudowane może być oprogramowanie komputerowe.
Źródło: www.purepc.pl

marek1979
Posty: 478
Rejestracja: sob, 23 lut 2013, 16:42
Laptop: ALL
Płeć: Mężczyzna

Re: Opera 12.18 - Nietypowa aktualizacja klasycznej wersji przeglądarki

Post autor: marek1979 » wt, 16 lut 2016, 22:15

Dlatego my sieroty po starej Operze używamy Vivaldi.

Awatar użytkownika
Jo_gurt
Administrator
Posty: 3444
Rejestracja: pt, 3 wrz 2010, 13:19
Lokalizacja: Lublin

Re: Opera 12.18 - Nietypowa aktualizacja klasycznej wersji przeglądarki

Post autor: Jo_gurt » śr, 17 lut 2016, 07:26

Vivaldi jest jeszcze jednak wczesną betą i to niestety "czuć" :/

ODPOWIEDZ