Microsoft blokuje gry z zabezpieczeniem Safedisc na Windows Vista, Windows 7 i Windows 8/8.1

Nowości dotyczące laptopów, notebooków, akcesoriów i oprogramowania. Tu znajdziesz nowinki ze świata komputerów przenośnych.

Moderator: Moderator

Awatar użytkownika
Imer090480
Zasłużony użytkownik
Posty: 1444
Rejestracja: wt, 28 wrz 2010, 17:27
Laptop: W530 T61 SXGA+
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań

Microsoft blokuje gry z zabezpieczeniem Safedisc na Windows Vista, Windows 7 i Windows 8/8.1

Post autor: Imer090480 » sob, 26 wrz 2015, 14:41

Microsoft udostępnił nową aktualizację zabezpieczeń dla systemów Windows Vista, Windows 7 i Windows 8/8.1, która wyłącza obsługę sterownika z którego korzysta Safedisc. Wiąże się to z tym, że nie będziemy w stanie uruchomić wielu programów, przede wszystkim starszych gier, zabezpieczonych przez DRM firmy Macrovision.

Firma z Redmond przygotowała niemiłą niespodziankę dla użytkowników swoich systemów Windows. Wydana niedawno łatka bezpieczeństwa wyłącza obsługę DRM-u Safedisc, z którego korzysta wiele starszych produkcji. Microsoft postanowił do starszych systemów zastosować to samo podejście co przy Windows 10, na którym także nie odpalimy tytułów z tym zabezpieczeniem oraz wybranych produkcji z SecuROM.

Podobnie jak wtedy, przedsiębiorstwo tłumaczy swoją decyzję chęcią ochrony użytkowników przed zainfekowaniem komputerów. W sterowniku secdrv.sys znaleziono sporo luk, więc postanowiono się go po prostu pozbyć. W Windows 10 usunięto go fizycznie, w Windows Vista/7/8/8.1 nowa łatka go po prostu blokuje. Co ważne, istnieje możliwość ręcznego włączenia usługi, dzięki czemu znowu mamy możliwość odpalenia starszych tytułów.

Wystarczy w wierszu poleceń wpisać komendę sc start secdrv. Gdy będziemy chcieli zakończyć działanie usługi wystarczy w miejsce start wstawić słowo stop. Możliwe jest też przywrócenie automatycznego uruchamiania funkcji przez wpisanie: sc config secdrv start=auto. Jeśli zamiast wiersza poleceń wolimy wprowadzać zmiany w rejestrze, musimy przejść do klucza HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\secdrv i zmodyfikować wartość: 2 oznacza uruchomienie automatyczne, 3 uruchomienie manualne, a 4 wyłącznie sterownika.
Źródło: pclab.pl

Awatar użytkownika
YaHooo
Przyjaciel forum
Posty: 894
Rejestracja: ndz, 5 wrz 2010, 22:21
Laptop: HP nx7300
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Microsoft blokuje gry z zabezpieczeniem Safedisc na Windows Vista, Windows 7 i Windows 8/8.1

Post autor: YaHooo » ndz, 27 wrz 2015, 17:33

Widzę, że kolejny raz decyzje MS są co najmniej kontrowersyjne. Sami mnie zachęcają do wyłączenia aktualizacji automatycznych i pozostania na Win7...

ODPOWIEDZ