Rozbieżność informacji przy wymianie procesora Intela

Planujesz modernizację laptopa? Tu możesz zapytać, czy dany podzespół będzie pasował do Twojego laptopa, np.: pamięć, procesor.
Polecamy na początek: Dysk twardy SSD od OCZ do notebooka, Wymiana karty graficznej w notebooku.

Moderator: Moderator

szurek112
Laptop: Dell Inspiron 3520

Rozbieżność informacji przy wymianie procesora Intela

Post autor: szurek112 » sob, 29 lis 2014, 15:57

Witam. Przymierzam się do wymiany procesora w moim laptopie, ale od początku:

Jestem posiadaczem laptopa Dell Inspiron 3520:
Procesor: Intel® Core™ i3-2370M Processor (3M Cache, 2.40 GHz)
Płyta: Mobile Intel® HM75 Express Chipset
Grafika: Intel® HD Graphics 3000
Pamięć: 8GB DDR3 1600MHz
(to takie ogólne dane, jak będzie ktoś potrzebował dokładniejszych to wrzucę screeny np. z CPU-Z)

Mój obecny procesor jest najmocniejszym i3 drugiej generacji i przymierzam się do wymiany procesora na taki sam lub nieco mocniejszy i3 lub i5 trzecie generacji, no i tutaj pojawia się mi problem. Może najpierw napisze co wiem:
- mam najnowszy BIOS ze strony dell-a czyli A10
- na stronie dell-a(a właściwie z instrukcji, którą od nich pobrałem) można dowiedzieć się jedynie, że 3520 były wypuszczane na płytach Intel HM75 Express Chipset i montowano je z i3 oraz i5 drugiej i trzeciej generacji, więc tutaj upatruję pierwszej nadziei, że włożę do mojego sprzętu i5 Ivy Bridge.
- specyfikacja mojego obecnego procesora jest tutaj: http://ark.intel.com/pl/products/53442/ ... e-2_40-GHz
- specyfikacja mojej płyty tutaj: http://ark.intel.com/pl/products/64348#@specifications
- TDP procesorów i3 oraz i5 drugiej i trzeciej generacji jest takie samo i wynosi 35W, więc tutaj też się wszystko zgadza.

Problem pojawia się przy gniazdach:
- intel na swojej stronie podaje, że obecnie mój procesor ma: PPGA988, a wszystkie procesory trzeciej generacji mają FCPGA988
- natomiast na dość wiarygodnej stronce jak dla mnie: http://www.cpu-world.com/Sockets/Socket ... 8B%29.html mój procesor obecny prezentuje się tak:
Package: 988-pin micro-FCPGA10 (rPGA988B)
Socket: Socket G2 / rPGA988B
Według tej stronki wszystkie wymienione tam procesory powinny działać na moim Socket G2 / rPGA988B
- intel na swojej stronce podaje też, że zgodne produkty z moją płytą to tylko procesory trzeciej generacji, to jakim cudem mój i3 też na niej działa!?
- no i jeśli udałoby się wymienić na to i5 to pozostaje kwestia czy mimo TDP takiego samego to czy turbo do 3,1 GHz nie będzie więcej grzało? Albo inaczej - czy układ chłodzenia z i3 drugiej generacji sobie z nim poradzi?

Na koniec procesory jakie rozważam:
- Intel® Core™ i5-3210M Processor
(3M Cache, up to 3.10 GHz, rPGA)
- Intel® Core™ i3-3120M Processor
(3M Cache, 2.50 GHz)

No i ostanie pytanie awaryjne: czy jeśli(odpukać) nie będzie możliwości wymiany na trzecią generacje to czy nadal w grę wchodzi mocniejszy i5 drugiej generacji?:)

Przepraszam za trochę chaotyczny opis całej sytuacji, jeśli będziecie potrzebować więcej danych o płycie lub procesorach to oczywiście wszystko podam. Z góry śliczne dzięki za zainteresowanie tematem:)

Rozkręciłem dodatkowo lapka i spisałem nieco liczb;)

Gniazdo:
rPGA989
LOTES

Procesor:
iHC09 SR0DP
J226B175

35220487A
0354
Ostatnio zmieniony ndz, 30 lis 2014, 10:32 przez szurek112, łącznie zmieniany 2 razy.

szurek112
Laptop: Dell Inspiron 3520

Re: Rozbieżność informacji przy wymianie procesora Intela

Post autor: szurek112 » pt, 5 gru 2014, 00:40

Problem rozwiązany, na innych forach znalazłem pomoc...

Dzisiaj przyszedł mi używany i5-3210M(3M Cache, 2,5GHz z turbo do 3.10GHz), gniazdo pasuje, a procesor się ani nie grzeje bardziej, a wręcz jest nieco mniej prądożerny co wychodzi już na początku testów:) Do zamknięcia.

ODPOWIEDZ