Obudowa SATA HDD w miejsce napędu optycznego.

Recenzje i testy laptopów, akcesoriów i oprogramowania. Najnowsze recenzje użytkowników forum jak też te znalezione w sieci.
Polecamy na początek: Recenzje notebooków napisane przez naszych użytkowników.

Moderator: Moderator

Pucio
Laptop: MSI GE620

Obudowa SATA HDD w miejsce napędu optycznego.

Post autor: Pucio » ndz, 5 sie 2012, 11:39

Jako że miejsce na dysku SSD dość szybko się zaczęło kończyć to potrzebowałem drugiego dysku w laptopie na dane, jako że laptop nie posiada dwóch zatok pod dyski musiałem to zorganizować inaczej, zastąpiłem napęd optyczny z którego i tak prawie nie korzystam starym dyskiem twardym zamontowanym w obudowanie SATA pasującej w miejsce napędu optycznego.
Jako że w Polsce na alledrogo takie obudowy są dość drogie (taniej na ówczesny czas znaleźć nie potrafiłem), zamówiłem swoja obudowę prosto z państwa środka i z wysyłka wyszło mnie to o wiele taniej niż aledrogo, minusem był długi czas oczekiwania na paczkę(3 tyg od momentu złożenia zamówienia, 2 tygodnie od informacji że wysłali paczkę).

Obudowa zamówiona stąd: https://www.dealextreme.com/p/designer- ... 75?item=18

Kilka suchych danych o obudowie:

- Model: N44
- Kolor: Silver + black
- Material: Aluminum alloy + plastic
- Supports 2.5" SATA I / II / III HDD / SSD up to 1TB
- Laptop connector: SATA
- Suitable for laptop with 12.7mm thickness optical drive

Wygląd.
Tak się prezentuje obudowa jaką wyjąłem z pudełka:
Obrazek

Dół
Obrazek

Tył
Obrazek
Obrazek

Zamontowałem w niej dysk który do tej pory był w normalnej zatoce.
Dysk to Hitachi Travelstar 7K500 HTS725050A9A364.

Tak prezentuje się obudowa z zamontowanym dyskiem.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Na górze widać dwie śruby mocujące dysk, są to jedyne śruby które trzymają dysk w obudowie.

Po zamontowaniu wszystkiego w laptopie, nastąpiło pierwsze uruchomienie, na szczęście bez żadnych problemów, oba dyski zostały poprawnie wykryte przez Bios.

Obrazek

Kilka testów:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Wyniki dysku podłączonego za pomocą obudowy ODD są takie same jak dysku podpiętego przez normalna zatokę.

Podsumowanie:
Adapter spisuje się dobrze, działa bez problemowo ale nie obyło się bez wad. Obudowa jest wykonana z dość tanich i lichych jakościowo materiałów ale zamawiając chiński towar mimo wszystko nie spodziewałem się cudów, sporą wadą której się nie spodziewałem jest natomiast brak możliwości przykręcenia obudowy na stałe. Brakuje tutaj blaszki która powinna być z tyłu obudowy i dawać możliwość przykręcenia obudowy do laptopa. Chińczycy stwierdzili widocznie że nie będą czegoś takiego dorzucać , dadzą tylko śruby i ktoś sobie przykręci tą blaszkę z wyjętego napędu optycznego. Tutaj zaczęły się schody, niby w miejscu gdzie powinna być blaszka są dziurki ale bez gwintu dzięki czemu nie da się wkręcić tam żadnej śruby. Cała obudowa bez tego jest mimo wszystko dość dobrze spasowana w otwór w laptopie i nie lata, ale jak już przenosimy laptopa to może się okazać że wypadnie przy jakimś gwałtowniejszym ruchu. Obudowa ma od przodu standardowe mocowanie na maskownice/czoło napędu wiec można to zdemontować ze starego napędu, założyć na obudowę i będzie wyglądało jak dalej byśmy wieli tam wciśnięty napęd optyczny.

Pozdrawiam
Pucio
Ostatnio zmieniony pn, 6 sie 2012, 20:50 przez Pucio, łącznie zmieniany 1 raz.

Grzechu
Administrator
Laptop: EliteBook 8530w

Re: Obudowa SATA HDD w miejsce napędu optycznego.

Post autor: Grzechu » pn, 6 sie 2012, 15:36

Pucio, dobra robota, dzięki za opis :ok:

Pucio

Post autor: Pucio » pn, 6 sie 2012, 20:49

Myślę że przyda się na przyszłość bo coraz więcej osób przesiada się na SSD, więc dodatkowy dysk na dane zawsze będzie przydatny, a informacji o takich obudowach jak na lekarstwo. Szkoda tylko że w Polsce te obudowy są takie drogie, patrząc na to że to taka sama chińszczyzna jaką ja kupiłem.

Grzechu
Administrator

Post autor: Grzechu » pn, 6 sie 2012, 20:57

Masz rację. Ja mam oba zewnętrzne podpięte pod USB. Napędu nie używam prawie wcale (nie pamiętam kiedy ostatnio), a kieszonkę kupię jak będę mieć więcej kasy na zbyciu. W thinkpadach na szczęście są one ładnie dopasowane, szkoda że to przez ATA idzie.

Awatar użytkownika
Imer090480
Zasłużony użytkownik
Laptop: W530 T61 SXGA+

Post autor: Imer090480 » pn, 6 sie 2012, 21:59

Grzechu pisze:szkoda że to przez ATA idzie
Ale to tak lepiej niż dysk wiszący na kabelku USB ;)

Grzechu
Administrator

Post autor: Grzechu » pn, 6 sie 2012, 22:01

Nie narzekam. Programów tam nie instaluje, systemu nie trzymam. A miejsce jest ;)

Awatar użytkownika
kaminkrz
Moderator
Laptop: extensa 5620
Kontakt:

Post autor: kaminkrz » wt, 7 sie 2012, 06:38

Grzechu pisze:szkoda że to przez ATA idzie.
U mnie własnie też :(
To w takim razie trzeba byłoby zastosować tylko dysk ATA, czy są kieszenie SATA / ATA?

Awatar użytkownika
Imer090480
Zasłużony użytkownik
Laptop: W530 T61 SXGA+

Post autor: Imer090480 » wt, 7 sie 2012, 07:04

kaminkrz pisze:To w takim razie trzeba byłoby zastosować tylko dysk ATA
Ale dyski ATA są teraz droższe niż SATA więc raczej nie ma to sensu.

Awatar użytkownika
kaminkrz
Moderator
Kontakt:

Post autor: kaminkrz » wt, 7 sie 2012, 07:13

Imer090480 pisze:Ale dyski ATA są teraz droższe niż SATA
Mam tego świadomość ;)

Grzechu
Administrator

Post autor: Grzechu » wt, 7 sie 2012, 09:16

kaminkrz pisze:To w takim razie trzeba byłoby zastosować tylko dysk ATA, czy są kieszenie SATA / ATA?
Są. Podłączasz dysk SATA, pod kieszonkę w miejsce napędu pod ATA (mam nadzieję, że nie zakręciłem)

Awatar użytkownika
kaminkrz
Moderator
Kontakt:

Post autor: kaminkrz » wt, 7 sie 2012, 18:34

Grzechu pisze:Podłączasz dysk SATA, pod kieszonkę w miejsce napędu pod ATA
I fajnie - o to właśnie mi chodziło :zdrowko:

Awatar użytkownika
Daniel-Martola
Zasłużony użytkownik
Laptop: Clevo P775DM3-G
Kontakt:

Post autor: Daniel-Martola » śr, 15 sie 2012, 13:52

Długo czekałeś na dostawę?

Grzechu
Administrator

Post autor: Grzechu » śr, 15 sie 2012, 13:56

W pierwszym poście jest
Pucio pisze: minusem był długi czas oczekiwania na paczkę(3 tyg od momentu złożenia zamówienia, 2 tygodnie od informacji że wysłali paczkę).

10Tysiecy
Laptop: y550p

Odp: Obudowa SATA HDD w miejsce napędu optycznego.

Post autor: 10Tysiecy » śr, 15 sie 2012, 16:58

Jeszcze podaj koszt tej imprezki i bedzie lux.

Awatar użytkownika
Daniel-Martola
Zasłużony użytkownik
Laptop: Clevo P775DM3-G
Kontakt:

Post autor: Daniel-Martola » śr, 15 sie 2012, 20:10

Grzechu - co ślepemu po oczach :?

Pucio

Re: Odp: Obudowa SATA HDD w miejsce napędu optycznego.

Post autor: Pucio » śr, 15 sie 2012, 21:21

10Tysiecy pisze:Jeszcze podaj koszt tej imprezki i bedzie lux.
Koszt taki jak w linku do sklepu z pierwszego posta, mnie to wyniosło niecałe 50zl, na chwile obecną kurs dolara inny więc wychodzi jeszcze taniej.

MarcinZ
Laptop: HP NX8220 (EK205EA)

Post autor: MarcinZ » pt, 27 wrz 2013, 21:31

Mam swojego laptopa od 2006 roku i mam w nim dysk 160 GB ATA/100. Ostatnio przeskanowałem go HD Tune i błędnych sektorów nie wykrył i health jest na OK, ale wykres strasznie w dół, min 1 mb i max 43 mb. Poinformowano mnie, że dysk już swoje lata ma i może zakończyć swoją żywotność. Obecnie kupienie nowego dysku 2,5 ATA graniczy z cudem a jak się, już znajdzie nowy to strasznie drogi, a używanego nie chce kupować. Mam nadzieje, że ten dysk, który mam i go skanowałem nie padnie tak szybko, ale już muszę szukać jakiejś alternatywy. No więc znalazłem właśnie kieszeń na dysk SATA na allegro ze złączem Multibay dedykowany do mojego starego już laptopa. W moim przypadku, na tym dysku SATA, który bym kupił i włożył do tej kieszeni i podłączył zamiast nagrywarki DVD chce zainstalować system i żeby to był mój dysk systemowy (ten główny dysk), natomiast dysk na ATA wykorzystywać jako ten drugi z powodu możliwości niespodziewanego padnięcia tego dysku.

Mam parę pytań do użytkowników:
1. Jak się sprawują te kieszenie? Wolniej działa dysk włożony do tej kieszeni? Zauważalna różnica?
2. Może ktoś ma taka samą sytuację jak ja, że dysk z kieszeni - dysk systemowy (główny dysk w kompie)
3. Czy jest jakaś maksymalna wielkość dysku jaką można włożyć do tej kieszeni? obecnie najlepiej opłaca się kupić 500 GB i właśnie taki dysk chciałem zainstalować w kieszeni.

Zastanawiam się nad takim rozwiązaniem właśnie ale nie wiem czy to będzie dobry pomysł, żeby dysk w kieszeni był tym głównym dyskiem w kompie z systemem, a jako drugi trzymać dysk na ATA aż do momenty wystąpienia błędnych sektorów i zakończenia działania tego dysku ATA.

Awatar użytkownika
Jo_gurt
Administrator

Post autor: Jo_gurt » sob, 28 wrz 2013, 08:38

Skąd pomysł, że napęd DVD jest podłączony do SATA? Z tego co na szybko wyczytałem, HDD i DVD są podłączone do jednego kontrolera PATA.

MarcinZ

Post autor: MarcinZ » sob, 28 wrz 2013, 09:42

Moja nagrywarka w hpku ma złącze Multibay i wygląda tak jak na zdjęciu, znalazłem na allegro kieszeń na dysk SATA z takim właśnie złączem (poniżej link), aukcja się skończyła nie kupiłem tej kieszeni ale sprzedawca sprzedawał 10 szt. i może jeszcze wystawi na sprzedaż.

Zastanawiam się właśnie jak by to wszystko chodziło z ta kieszeń z dyskiem SATA (który bym sobie kupił) i na tym dysku postawił windowsa i używał tego dysku jako systemowego a ten dysk który obecnie mam zainstalowany dysk ATA, który może szybko zakończyć swój żywot używać jako drugi dysk. Potem jak już padnie to użuwać tylko dysku w kieszeni SATA, tylko obawiam się jak to będzie wszystko działać dysk SATA w takiej kieszeni i na nim system. Cały mój pomysł jest spowodowany tym, że obecny dysk na ATA (na razie nie ma błędnym sektorów) ma kiepski zapis i odczyt w HD Tune od 1 mb do 43 mb max i wykres strasznie skacze, chce się poprostu zabezpieczyć na ewentualność, że dysk ATA mi padnie i już nie kupie takiego dysku i wtedy mam dysk w kieszeni SATA, tylko mam obawy jak to wszystko będzie chodziło.

Link do kieszeni:

http://allegro.pl/show_item.php?item=3556139166" onclick="window.open(this.href);return false;

Obawiam się trochę jak to będzie chodziło, muszę wydać na to około 350 zł (kieszeń 100 i dysk SATA 250 około)
Załączniki
nagrywarka.jpg

Awatar użytkownika
Jo_gurt
Administrator

Post autor: Jo_gurt » sob, 28 wrz 2013, 10:29

Jeśli faktycznie multibay ma możliwość podłączenia również SATA, to dysk będzie działał poprawnie, tak samo jakby był podłączony wewnątrz laptopa.
Tu np. jest kieszeń dla twojego lapka: http://www.newmodeus.com/shop/index.php ... ducts_id=2" onclick="window.open(this.href);return false; i jest na dysk PATA.
Piszą, że do dysków SATA jest taka: http://www.newmodeus.com/shop/index.php ... cts_id=143" onclick="window.open(this.href);return false; , która pasuje z twoim laptopem tylko ze stacją dokującą.

MarcinZ

Post autor: MarcinZ » sob, 28 wrz 2013, 11:12

pomysl moze i dobry ale zastanawiam sie czy to sie oplaca (ok 350 musze na to wydac) a moj laptop wartosc ma raczej niewielka. Z drugiej strony jak nic teraz nie zrobie to ktoregos dnia pojawia sie bledne sektory i po dysku bedzie i juz ata nowego nie kupie a uzywki nie chce kupowac. Moge tez sprzedac hpka ale duzo za niego nie wezme o ile ktos kupi i nie mam kasy zeby dolozyc do nowego. Ciekaw jestem jak to sie bedzie sprawowac zalezy mi na normalnym korzystaniu z netu, filmow itd oczywiscie nie pogram sobie juz na nim nawet teraz. Jesli kupie kieszen i dysk sata i to bedzie normalnie dzialac to troche jeszcze hpek pozyje sobie u mnie. No i bede mial wiekszy dysk niz teraz 160 gb tylko. Co bys mi poradzil? Oplaca sie w ogóle taka inwestycja?

--- Dodano: So, 28 wrz 2013, 11:22 ---

pisza ze kieszen na sata dziala tylko ze stacja dokujaca ta wieksza z mozliwoscia wlozenia do niej napedu lub tej kieszeni a to dziwne przeciez takie samo zlacze multibay II mam w lapku (tak pisze w instrukcji obslugi mojego hpka)

MarcinZ

Post autor: MarcinZ » ndz, 29 wrz 2013, 09:34

Będę monitorował dysk czy nie ma błędnych sektorów. Jak się niestety pojawią to chyba czas będzie pomyśleć o nowym laptopie i może już od dziś zacznę zbierać kasę na nowy sprzęcik :).

ODPOWIEDZ