Lenovo B590 - problem z czujnikiem zamknięcia klapy

Recenzje i testy laptopów, akcesoriów i oprogramowania. Najnowsze recenzje użytkowników forum jak też te znalezione w sieci.
Polecamy na początek: Recenzje notebooków napisane przez naszych użytkowników.

Moderator: Moderator

guglepeel
Laptop: Lenovo B590

Lenovo B590 - problem z czujnikiem zamknięcia klapy

Post autor: guglepeel » pt, 18 mar 2016, 15:53

Kupiłem Laptop B590 w firmie Komputronik. Mam na nim windows 7. Problem polega na tym, że co jakiś czas uruchamia się w nim funkcja przypisana w opcjach zasilania dla zamknięcia pokrywy. Obecnie ustawiłem na "Nic nie rób" czyli po prostu efektem jest wyłączanie ekranu. wyłączanie to jest na pewno skutkiem wykonania zamknięcia klapy a nie na przykład skutkiem wciśnięcia przycisku zasilania lub upłynięcia jakiegoś czasu bezczynności - testowałem to stosując różne ustawienia w opcjach zasilania. Ekran wyłącza się na sekundę po czym włącza znowu. Jakby klapa została przymknięta i natychmiast otwarta, czyli jakby czujnik zamknięcia klapy został na moment tylko wzbudzony. Wokół laptopa nie mam żadnychsilnych źrodeł pola magnetycznego itp., klapa jest cały czas otwarta. Wyłączanie ekranu ma miejsce czasem co kilkanascie/kilkadziesiąt sekund przez pół godziny, po czym jest wszystko OK na przykład przez 10 dni a potem znowu jest problem z wyłączaniem przez pół dnia i potem znowu spokój przez tydzień i tak w kółko.

Zgłosiłem to jako reklamację do komputronik z tytułu niezgodności z umową, ale odpisali mi, że to wina mojego systemu operacyjnego i oprogramowania. Odpisali, ze oni testowali na innym systemie u siebie i u nich jest OK. Tymczasem ja mam identyczny system i oprogramowanie na drugim identycznym laptopie B590 (identyczne oprogramowanie, gdyż jest na obu laptopach ten sam obraz (ghost) na dyskach), więc nie może tu być winy softu, gdyż drugi laptop mimo, że kupiony tego samego dnia działa do tej pory prawidłowo. Oczywiście testowałem tez wgrywanie zupełnie świeżego systemu itd i nadal jest to samo. Odpisałem im póki co, że się nie zgadzam z takim rozwiązaniem sprawy i szczegółowiej opisałem co i jak i czekam na odpowiedź.

Moje pytania:
1) Jak udowodnić komputronikowi, że jest to wina mechanicznej wady laptopa (wadliwy czujnik/kabel idący do czujnika od płyty głównej)
2) jak do czasu naprawy laptopa wyłączyć reagowanie laptopa na czujnik zamknięcia pokrywy? Jest mi ta funkcja i tak niepotrzebna a po prostu praca na migającym non stop ekranie laptopa potrafi zirytować, tym bardziej, że przy wyłączaniu ekranu potrafią się zminimalizować okienka. Nawet podłączenie zewnętrzengo monitora nie rozwiązuje problemu, bo zewnętrzny monitor, też na to przymykanie klapy reaguje.

To co do tej pory wypróbowywałem w celu wyłączenia czujnika:
- szukałem w biosie ustawień dla czujnika i nic nie ma
- podłączyłem zewnętrzny monitor i poprzez Fn + F3 włączałem tylko zewnętrzny monitor, ale przymknięcie i ponowne otwarcie klapy laptopa powoduje , że ekran znowu się rozdziela na dwa monitory, ekrany migają, więc to nie rozwiązuje problemu
- próbowałem wyłączyć reakcję na czujnik tą metodą, ale mimo dodania takiego klucza do wszystkich GUIDów Video laptop nadal reaguje na czujnik:
Należy utworzyć w rejestrze systemowym wartość typu DWORD o nazwie "LidAlwaysOpen" i nadać jej wartość 1. Należy to zrobić w kluczu HKLM\System\CurrentControlSet\Control\Video\GUID_karty_graficznej\0000.
- ta metoda również nie podziałała:
Open Device Manager (search it in the Start menu).
In "System devices" find "ACPI lid".
Open "ACPI lid" properties, and go to the "Driver" tab.
Select "Update driver".
Choose "Browse my computer for driver software" and "Let me pick.."
Uncheck "Show compatible hardware".
In "Manufacturer" select "(Standard system devices)", or in Windows 8, choose Microsoft as the manufacturer - different place, but the hack still works (at least in the 64bit Release Preview)
For model, select "Volume manager".
Restart the system and it works!
Ostatnio zmieniony pt, 18 mar 2016, 15:55 przez guglepeel, łącznie zmieniany 1 raz.

marek1979
Laptop: ALL

Re: Lenovo B590 - problem z czujnikiem zamknięcia klapy

Post autor: marek1979 » ndz, 20 mar 2016, 11:24

Może coś złego dziej się z matrycą, czujnik powinien być na płycie głównej więc bez ingerencji nic nie sprawdzisz.

guglepeel
Laptop: Lenovo B590

Post autor: guglepeel » ndz, 20 mar 2016, 18:38

To raczej nie matryca a czujnik, bo po ponownym zaświeceniu matrycy pokazują się na ekranie komunikaty OSD o poziomie jasności - dokładnie tak samo jak pokazują się po otwarciu klapy. Gdyby to była wyłączajaca sie matryca to po ponownym zaświeceniu po prostu by wyświetlała to samo co przed zgaszeniem.

Czujnik jest pod bezelem u góry po lewej stronie matrycy bo to juz sprawdziłem przykładając magnes dla testów.

Właśnie tego się obawiam, że jedyna opcja to rozebranie tego, a podjerzewam, że w komputroniku nawet tego nie rozbierali tylko uruchomili na pare minut, ekran się nie wyłączał, więc stwierdzili, że nie ma problemu i odesłali.

Miron11
#BAN#
Laptop: dell

Post autor: Miron11 » pn, 4 kwie 2016, 00:48

Moim zdaniem to właśnie leży po stronie matrycy

Forel
#BAN#
Laptop: dell

Post autor: Forel » wt, 5 kwie 2016, 23:03

Właśnie nie byłby taki pewny, ale ciężko stwierdzć to na odległość